Strona główna Wydział Filozoficzny O wydziale Instytucje Wydziału Instytucje naukowo-dydaktyczne Instytut Filozofii Instytut Filozofii dołączył do CEEPUS, programu wymiany międzynarodwej
Instytut Filozofii dołączył do CEEPUS, programu wymiany międzynarodwej
Z początkiem 2025 roku Instytut Filozofii UIK dołączył do sieci „Intrareligious Dialogue in Contemporary Context”, prowadzonej w ramach programu CEEPUS przez pracowników Wydziału Filozofii i Religioznawstwa Uniwersytetu Zagrzebskiego. Dołączenie do sieci otwiera przez pracownikami i studentami Instytutu nowe możliwości współpracy, w tym wymianę studentów i profesorów w ramach programów mobilności, a nawet organizację międzynarodowych szkół letnich w różnych miejscach w Europie.
W tej sieci skupionych jest obecnie 13 instytucji akademickich z 8 krajów europejskich, a wśród nich są partnerzy: z Austrii (Uniwersytet w Grazu, Wydział Teologiczny); Bośni i Hercegowiny (Uniwersytet w Sarajewie, Wydział Studiów Islamskich oraz Katolicki Wydział Teologiczny); Chorwacji (Uniwersytet J.J. Strossmayera w Osijeku, Wydział Edukacji, a także Uniwersytet w Zagrzebiu, Katolicki Wydział Teologiczny i Wydział Filozofii i Religioznawstwa); Węgier (Episkopalne Kolegium Teologiczne w Pecs, Wydział Filozofii i Nauk Społecznych); Macedonii Północnej (Uniwersytet Świętych Cyryla i Metodego w Skopje, Wydział Filozofii i Wydział Teologii Prawosławnej); Słowacji (Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie, Ewangelicko-Luterański Wydział Teologiczny); Słoweni (Uniwersytet w Lublanie, Wydział Teologiczny).
Specjalny cel badawczy i dydaktyczny w ramach tej sieci koncentruje się na następujących tematach: 1) religie i religijność we współczesnym kontekście, 2) religioznawstwo i interdyscyplinarność między humanistyką, naukami społecznymi i technonaukami, 3) społeczny i polityczny wpływ religii we współczesnej epoce, 5) religie i edukacja, 6) etyka, ekoetyka i bioetyka w ścisłym powiązaniu z religioznawstwem, 7) filozofia i psychologia religii we współczesnym kontekście, 8) podejście badawcze do religii i religioznawstwo jako pomost międzykulturowy, 9) międzynarodowa i transkulturowa promocja dialogu międzyreligijnego, 10) relacje między religiami Abrahama, 11) relacje między religiami Abrahama a religiami wschodnimi (azjatyckimi), 12) pojednanie między religiami i kultura dialogu.
CEEPUS jest skrótem od Central European Exchange Program for University Studies i jest wielostronnym programem wymiany uniwersyteckiej opartym na międzynarodowym porozumieniu. Do obecnego porozumienia CEEPUS IV przystąpiło 15 państw członkowskich. Główną działalnością CEEPUS są sieci kwalifikujących się uniwersytetów z państw członkowskich CEEPUS prowadzących wspólne programy. W ramach tych sieci CEEPUS pokrywa koszty stypendiów mobilności dla studentów i wykładowców tych uprawnionych uniwersytetów. Lokalnym koordynatorem CEEPUS w Instytucie Filozofii UIK jest dr Jacek Poznański.